Sauny

Ważne informacje na temat korzystania z zespołu saun:

1. Kąpiel higieniczna – dokładnie umyj a następnie wytrzyj ciało (sucha skóra poci się mocniej).
2. Osoby z tzw. ,,zimnymi stopami” przed wejściem do sauny powinny najpierw je rozgrzać.

PIERWSZE NAGRZEWANIE 15minut
– pamiętaj o ręczniku ułóż go pod całą powierzchnią ciała. Przyjmij wygodną dla siebie pozycję. Zacznij od dolnej ławki. Po kilku minutach możemy zacząć polewać kamienie na piecu.
Proces oczyszczania ciała trwa około 8-15 minut, lecz czas pobytu zależy od kondycji organizmu, i to Ty musisz wiedzieć, czy powinieneś zrobić przerwę.

SCHŁADZANIE
Po wyjściu z sauny należy ochłodzić ciało, polewając ciało zimna wodą. Pamiętajmy, że zawsze zaczynamy schładzać ciało od stóp, posuwając się w kierunku głowy.

DRUGIE NAGRZEWANIE
Pamiętaj o dokładnym osuszeniu ciała przed kolejnym wejściem do sauny. Powtarzamy czynność jak przy pierwszym nagrzewaniu, lecz siadamy lub kładziemy się na wyższych ławkach, i znowu powtarzamy czynność schładzania jak przy pierwszym schładzaniu.

TRZECIE NAGRZEWANIE I SCHŁADZANIE
Zależnie od samopoczucia możemy proces nagrzewania i schładzania powtórzyć po raz trzeci.

ODPOCZYNEK – esencja odnowy

Nieodłącznym elementem zażywania kąpieli w saunie jest odpoczynek. Powinien on trwać od 15 do 30 minut. Należy uzupełnić poziom płynów w organizmie wodą mineralną, sokami lub herbatami ziołowymi. Nie ubierajmy się od razu gdyż jeszcze przez kilka minut możemy się pocić.
Jeśli w trakcie kąpieli w saunie pojawi się uczucie ucisku w klatce piersiowej, przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy, osłabienie lub inne niepokojące objawy należy niezwłocznie opuścić saunę.